קנייה של בית

החלטתם על קניית בית? מזל טוב! אחת ההחלטות הכי חשובות שאי פעם תעשו בחייכם תהיה על קניה של בית. לפני שתלכו לראות דירות כדאי שתשבו רגע, תחשבו ותחליטו היכן תרצו לגור ובאיזה סוג נכס תרצו לגור, או לחילופין אם החלטתם על רכישת דירה להשקעה, תיכנסו לנעליהם של המשכירים העתידיים – האם הם סטודנטים, משפחה צעירה וכו׳. בנוסף, מומלץ לקבוע תקציב מסוים, באמצעות בחינת ההון העצמי שיש ברשותכם, יכולת לקיחת משכנתא וכן הלאה. פעולה חשובה נוספת היא חישוב של עלויות נוספות שיהיו לכם כתוצאה מקניית בית, כמו מס רכישה, שכר טרחה של נותני שירות וכדומה. הכתבה הבאה תפרט על הצעדים לרכישת בית.

על מיסים וטפסים: קנייה של בית

אחרי שקיבלתם את ההחלטות הקשורות בתקציב והבנתם איזה סוג נכס אתם רוצים, מומלץ לשקול האם לקנות דירה מקבלן או דירה מיד שנייה. כאשר הדירה היא מקבלן, היא למעשה חדשה מהניילונים, וברוב המקרים היא יכולה להיות יקרה יותר. וכאשר הדירה נרכשת מבעלי הדירה עצמם, אתם יכולים להתמקח יותר על המחיר על סמך נתונים מסוימים, כמו מצב הדירה או מיקום. בין אם בחירתכם היא קניית דירה מקבלן או מיד שנייה, כדאי מאוד שתבחנו היטב את מצב הדירה, גם אם מדובר בדירה חדשה. חשוב לקחת בחשבון שני דברים: אחד, קניית דירה מקבלן כרוכה גם בתשלום נוסף לעורך הדין שלו (בנוסף לעורך הדין שלכם), ושנית, אתם עדיין לא יודעים מהי עלות הארנונה וכמה תצטרכו לשלם ועד בית בבניין החדש.

אחד הדברים החשובים שעליכם לעשות ברכישת דירה קשור לבירוקרטיה מול המדינה, הכוונה רישום הדירה על שמכם ותשלום מס רכישה. על פי חוק, במדינת ישראל יש לשלם מיסים על רכישת דירה ראשונה ועל רכישת נכסים שונים, כגון רכישת קרקע. כאשר מדובר על קנייה של בית, יש צורך לדווח לרשויות המס על ביצוע הרכישה ולשלם בהתאם. לאחר שהדירה נרשמה בלשכת רישום המקרקעין כדירה בבעלותכם, חלה עליכם חובת תשלום מס רכישה. דבר חשוב שיש לשקול הוא שכאשר הדירה היא מקבלן, אם הבנייה עדיין לא הושלמה אז הדירה לא נחשבת כ׳דירת מגורים׳ ושיעור המס יהיה עליה כמו על קרקע, והוא הרבה יותר גבוה ממס רכישה על נכס. מס הרכישה משולם בזמן רכישת הדירה, והמס על הדירה הראשונה הוא יחסית נמוך.

קניית בית היא צעד ענקי ומשמעותי בחייכם

לכן כדאי שיצעד לצידכם מתווך מנוסה שיסייע לכם בכל צעד בדרך לבית שלכם. כפי שכתבנו, הצעד הראשון לקראת קניית הבית שלכם מתחיל מקבלת ההחלטות הראשונית שאתם עושים. הצעד הבא שעליכם לעשות הוא לשכור עו״ד המומחה במקרקעין, בכדי לקבל ייעוץ על מיסים, ליווי ברישום הנכס וכו׳. אחר כך, מומלץ לבדוק עם כמה בנקים את תנאי המשכנתא שאתם יכולים לקבל, ולקבל מאותו בנק אישור עקרוני למשכנתא, שימו לב כי זהו אישור זמני. שימו לב כי בשלב זה במידה וברצונכם למכור דירה קיימת כדאי שתציעו אותה למכירה. אם מצאתם את הדירה שאתם מעוניינים לקנות, זהו שלב המו״מ – בשלב זה כדאי להיות ״מצוידים״ במתווך שידע לשאת ולתת לפי הבקשות שלכם. אם יש לכם חשש מסוים לגבי תקינות הדירה, מומלץ לבצע בדיקות לליקויים בדירה על ידי מהנדס מוסמך. הצעד האחרון שעושה עורך הדין בתהליך הרכישה הוא לרשום את הדירה בטאבו, הכוונה לדווח ללשכת רישום המקרקעין שהנכס כעת הוא בבעלותכם. בהצלחה ושיהיה בשעה טובה!

רוצים קריירה חדשהמאתגרת ומתגמלת?

הצטרפי לסוכנים המובילים ברחובות גדרה וסביבה!